Warning: mb_substr() expects parameter 2 to be long, string given in /home/slonykk/domains/slonyk.com/public_html/classes/hooks/HookAdminlogs.class.php on line 41 Вибоїни / Проза / Рожевий Слоник - творчість без рамок

Вибоїни

Вибоїни
Або
Ефект Ідеального Вакууму

(Неадаптований сценарій відеоновели)

Пролог («Shooting for Joey» Aereogramme)
Вздовж паркової огорожі по тротуару йдуть кілька людей (до 5). Їм від 20 до 30 років. Йдуть нарізно. Всі різні: один небритий у шкіряній куртці; інший ¬— високий, спортивний з короткою зачіскою у брендовому одязі; дівчина — «майже» неформалка; інша — ділова молодиця зі «зручною» зачіскою і зосередженим поглядом; і хлопець в джинсах і «простій» куртці. Всі — в навушниках: дехто лише засовує їх у вуха, дехто — витягує, щоб поговорити по телефону тощо. На все це загальний план. Вони проходять повз і камера зосереджується на одному і не випускає…

Основна частина
Осінь. Місто. Наші дні.

Цього морозного сірого ранку декому пофіг на холод. Їхні ноги топчуть дорогу вперед. Вони просто йдуть. Простують. Принаймні, так здається мені («Another brick in the wall, part 2» Pink Floyd..?).

Я в навушниках. У вакуумних. Такі навушники дозволяють нічого не чути, окрім музики. Ну і крім шморгання злегка закладеним носом. Таке дивне відчуття, коли чуєш себе зсередини: звук і неприємний, і особливий водночас.
Прокинувся я недавно, але не сплю вже ніби тиждень. Це означає, що очі у мене зовсім не сонні, вони, тупо, втомлені. І не в останню чергу через те, що постійно бачать безвиразні обличчя і порожні погляди. Порожнющі.
Я йшов вздовж парку і підіймав полегле листя ногами, уявляючи звук шарудіння, бо не хотів його чути і не міг пригадати.

Водії, що не пропускали мене через пішохідний перехід були зосереджені, заклопотані й злі. Складається враження, якщо б я ступив хоч крок уперед, то вони б не те, що не зупинилися, а навіть і не спробували б об’їхати… Я теж хочу собі авто.

Зупинка. Чому зупинку називають автобусною, якщо до неї приходять і тролейбуси? Чи все-таки існує така назва — зупинка міського транспорту? Навіть якщо й так, то люди все одно казатимуть на свій лад, наскільки б це несправедливо у ставленні до тролейбусів не було. Чи до автобусів. Чи до маршруток, які дехто називає автобусами. У будь-який автобус спокійно заходять і можуть не менш спокійно їхати 50 осіб. У маршрутці теж можуть їхати 50 осіб. Різниця у тім, що у маршрутці четвертий і п’ятий десяток людей не спокійно, а нервово і подекуди болісно, і не заходять, а заштовхуються і стоять так щільно, ніби всі у маршрутці закохані в ближнього.
Можливо через це я надаю перевагу тролейбусам. Та чекаючи на хоча б одного з них, я по-новому розумію слово «зупинка», це — зупинка часу, навіть не часу, бо це було б надто круто, а простору. Я змушений чекати, доки настане мій час, і я зможу далі рухатися. Прикро. А найприкріше — це розуміння того, що мій час може і не настати. І лиш коли відкриваються двері тролейбуса, що має потрібний мені номер, я починаю вірити в дива.

У тролейбусі тихо. Так тихо, що аж страшно. Я не з тих людей, що бояться тиші, але тут тиша інша. Вона надходить від людей, котрі пожили вже на світі. Здавалося б, кому як не їм було б що сказати, але вони не те, що мовчать, вони й кліпають кілька разів на хвилину. А люди, котрі пожили менше, заходять і сідають, майже не дивлячись по боках, не помічаючи ні тиші, ні кондуктора, ні того, що люди, котрі вже пожили на світі, кліпають лише кілька разів на хвилину.

Сидячі місця зайнято, але давній тролейбус-баян здається порожнім. Я стаю «взадку» і задовольняюсь тим, що здатен бачити всі тролейбусні «нутрощі». Віддаю стільки, скільки треба грошей кондуктору, яка прудко підскочила до того, у кого ще точно немає «посвідчення», і нескромно вкладаю лікті на поручні. Цю горизонтальну трубу розташовано значно нижче того місця, де у людей мали б бути крила.

Тролейбус рушає досить різко, що збігається за ритмом з найпотужнішим ударом барабанного сету в моїх вухах, і я вперше хитнувся під музику так, що ніхто на це не звернув уваги. Більше того, люди, що стояли поряд, зробили те ж саме. Ми хитнулися в одному ритмі: мені допомогла музика, їм — водій, який не «заморочувався» при керуванні електричним транспортом і точно знав, що на борту є люди, котрі пожили вже на світі…

Я відчув, що ми різні й однакові водночас.

І тиша зникла. Людей ніби щось штурхнуло, і вони почали перемовлятися короткими фразами. Це я розумів дивлячись на їхні губи й очі. А пісня, через яку я жваво змінив положення й повернувся у попереднє, при цьому про всяк випадок знявши лікті з поручнів, закінчувалася спокійною стишеною мелодією, завдяки чому я буквально на кілька секунд почув звуки оточуючого світу. Серед них були і кілька випадкових фраз від людей, котрі пожили вже на світі:
— …Президент зек…
— …Ну шо це за молодьож пішла…

І почалася наступна пісня. А я зрозумів, що на зміну страхові через тишу, прийшов страх через слова.
І я хоч і не чув більше ні слова, але бачив емоції на обличчі, міміку, жести, а особливо злющі брови, якими ті слова промовлялися. У моїх вухах бурхав басовитий альтернативний рок, електрогітари різали свідомість складними переборами рифів, від чого у мене брови рельєфно виділилися і нахмурилися.

Хто б міг подумати, що молода людина здатна відчути те ж саме, що й людина, яка пожила вже на світі?

Так тривало недовго — поки не скінчилася пісня — і я знову почув звуки світу. Цього разу це були двері, що голосно закрилися, перед цим впустивши людей, які заховали за собою очі й губи тих, котрі пожили вже на світі.
Мої брови навіть не збиралися розгладжуватись.

Музика змушувала забути про те, що навколо хтось є. Починався ритм, під який неможливо було стояти спокійно. Ще мить і я вибухнув би від того, що моєму тілу бракує руху, динаміки.

І тролейбус в’їхав у вибоїну. Мене хитнуло вперед і вбік, а потім ще раз і ще. Чи то вибоїни були там, де треба, чи то давала про себе знати вищезгадана «майстерність» водія, який не пропускав жодної нерівності на дорозі або ж намагався надто різко їх об’їхати… Але мені це сподобалося… Це до біса точно лягло під музику, під барабани. Я гойдався собі в кайф, разом зі мною це робили і люди, що стояли поряд, але, припускаю, що кайфу вони отримували менше.

Це був мій особистий рок-концерт у громадському транспорті.

Звичайно бракувало ефекту «наживо», шуму, свисту натовпу і самих музикантів, та я замінював це емоціями на обличчях людей, читати які було куди цікавіше, ніж слухати їхній оригінальний варіант. Тим паче, музика давала мені неймовірний ефект — ефект ідеального вакууму.

Навряд чи хтось може похвалитися тим, що по дорозі на навчання побував на рок-концерті, а не тіснився у переповненій маршрутці, страждаючи від «пекельних» умов через те, що «всім треба їхати»…

А потім почалася вона… («A meaningful Existence» Aereogramme) музика, від якої людина може збожеволіти, якщо вважати божевіллям стан катарсису, який з’явився раптово. Мої очі перестали реагувати на оточуючих, пальці рук самочинно відбивали розмірений темп, м’язи на нозі скорочувалися і розслаблялися так, як диктувала музика.
Психоделічний інді-рок не може подобатися, він просто заповнює тебе і дає змогу побачити більше та навіть по-іншому. Якщо дозволиш.

Я дозволив… і у вікна, що були зліва, почало пробиватися світло, бо сонце вже піднялося настільки високо, що низькі будинки не заважали його промінню.

Я дивився на салон тролейбуса і бачив його квадратом, а світло покривало рівно половину цього квадрату, розділяючи салон на «світлу і темну» частини по діагоналі (з верхнього лівого кута до нижнього правого).

Зліва золотом пилилося повітря.

З протилежного боку з’явився силует дівчини. Вона йшла до світла, і я з усіх сил намагався уповільнити цей процес, принаймні, у своїй голові. Спершу від темряви звільнилися її джинси, потім з-за сходинки з’явилася туфелька лівої ноги, разом з якою я побачив уже сяючу праву руку. Дівчина дуже швидко, долаючи всі мої старання, переступила другу сходинку і практично все її тіло заіскрилося. Я лише встиг вихопити з реальності мить і закарбувати одну копію у себе в пам’яті, коли дівоче, здається, темно-русяве волосся розлилося по золотистому повітрі, увійшовши в реакцію з дивом…

Пісня скінчилася.

На шляху сонячному світлу стала висока будівля великої комерційної компанії. І я зміг «побачити» ту дівчину, як писав філософ, почувши її голос, зрозумівши слова, промовлені нею в телефон, який вона щойно дістала.
То був поп-рок: у неї на дзвінку, її слова, вона сама і навіть наступна пісня в мене у вухах.

Багато-хто полюбляє поп-рок. Але не я, принаймні, не зараз.

Я не з тих, хто без причини змінює пісню, тему чи позицію, вибирає простоту або лише те, що полюбляє. Тому під цю музику я побачив на тій дівчині милу чорну шкіряну куртку по пуп і надзвичайно гарний і пружний… візерунок на задній кишені джинсів…

Мій погляд «перебив» чувак у білій товстівці під курткою та дуже вільних джинсах. Його навушники разів у 25 більші за мої. Такі пристрої в основному функціонують на великій гучності.

Чому деякі люди дозволяють іншим слухати свою музику?..

Епілог («Untitled» Aereogramme)
Моя музика не закінчується і не зупиняється. Вона може повторюватися, може бути різною аж до протилежності. І щоб я не робив, і куди б не йшов, моя музика завжди буде зі мною і залишатиметься лише моєю музикою.

Останній кадр: у хлопця у вухах навушники, у них звучить музика — камера зосереджена на них, потім камера повільно спускається нижче по шнуру і показує, що навушники не під’єднано до плеєра (або смартфона). Музика все одно лунає. Три секунди легкого коливання шнура. Екран різко стає білим. Титри.

Коментарі (3)

RSS згорнути / розгорнути
+
0
Очень атмосферно, как по мне. Почему-то хочется продолжения.
За эти слова: «Цю горизонтальну трубу розташовано значно нижче того місця, де у людей мали б бути крила.» — браво!
avatar

TattiToo

  • 18 червня 2013, 00:10
+
0
дякую
avatar

Litrator

  • 18 червня 2013, 21:18
+
0
по-перше якшо все таки виграю в лотерею, то куплю тоб1 хоть би москвича, 1 хай буде тоб1 щастя. А по-друге, Честерчику, запишу фразу «Це був мій особистий рок-концерт у громадському транспорті» в список улюблених. От шо ти завжди ум1в так це не просто п1дтримувати правильний настр1й д1тищ сво1х мозкових хвиль, а 1 передати те саме в1дчуття " що ми різні й однакові водночас". ам1нь.
avatar

Ameli

  • 27 січня 2014, 21:19

Лише зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.